6R3R15X226MV4E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6R3R15X226MV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X5R
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
6.3V
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.524mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.060 1.52mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Applications :
SMPS Filtering
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
11 Weeks
Depth :
1.27mm
Capacitance :
22µF
Series :
TANCERAM®
Datasheets
6R3R15X226MV4E
Johanson Dielectrics, Inc. 6R3R15X226MV4E
TANCERAM® 22μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
6R3R15X226MV4E Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 6.3V - Rated DC.
6R3R15X226MV4E Features
a size/dimension of 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V