6R3R14X475KV4T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6R3R14X475KV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X5R
Operating Temperature :
-55°C~85°C
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.89mm
Depth :
810μm
Thickness :
889μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X5R
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Case Code (Imperial) :
Series :
TANCERAM®
Voltage - Rated DC :
6.3V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
4.7μF
Applications :
SMPS Filtering
Width :
0.81mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
2
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
0.89mm
Datasheets
6R3R14X475KV4T
Johanson Dielectrics, Inc. 6R3R14X475KV4T
TANCERAM® 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
6R3R14X475KV4T Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Powered by voltage of 6.3V, it can be operated with a voltage of rated DC.
6R3R14X475KV4T Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V