68120-050LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
68120-050LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN DIP HDR IDC 50POS VERT
Manufacturer :
Product Category :
Board In, Direct Wire to Board
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Positions Loaded :
All
Feature :
Feed Through
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Packaging :
Tube
Length :
67.96mm
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Housing Material :
POLYETHYLENE
Board-Side Pitch :
0.100 2.54mm
Cable Termination :
IDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Pitch :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Tin
Mount :
Through Hole
Wire Gauge :
26-28 AWG, Stranded or Solid
Depth :
7mm
Cable Pitch :
0.050 1.27mm
Connector Type :
Ribbon Cable, DIP Header
Contact Resistance :
15mOhm
Termination :
IDT
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
Color :
Blue
Wire Gauge (Min) :
26 AWG