68120-026LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
68120-026LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN DIP HDR IDC 26POS VERT
Manufacturer :
Product Category :
Board In, Direct Wire to Board
Number of Positions :
26
Depth :
7mm
Contact Material :
Bronze
Connector Type :
Ribbon Cable, DIP Header
Orientation :
RIGHT ANGLE
Pitch :
2.54mm
Gender :
Male
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Feed Through
Cable Termination :
IDC
Wire Gauge (Min) :
26 AWG
Published :
Length :
37.48mm
Series :
Quickie™
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Housing Color :
Blue
Contact Resistance :
15mOhm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
Board-Side Pitch :
0.100 2.54mm
Termination :
IDT
Contact Plating :
Tin
Cable Pitch :
0.050 1.27mm
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
Number of Contacts :
26
Contact Finish :
Tin
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Gauge :
26-28 AWG, Stranded or Solid
Color :
Blue
Lead Pitch :
2.54mm