678D476M063CD4D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
678D476M063CD4D
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
63V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
259mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
63V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current :
259mA
Ripple Current @ High Frequency :
370mA @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm @ 20Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
3000 hours
Polarization :
Polar
Length :
16mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Polarity :
Polar
Series :
678D
Impedance :
180mOhms
Datasheets
678D476M063CD4D
Vishay / Sprague 678D476M063CD4D
678D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 259mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can