63MS710MEFCT56.3X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
63MS710MEFCT56.3X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
2.4892mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
67.5mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
63V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
10μF
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Series :
MS7
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
45mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Rubycon 63MS710MEFCT56.3X7
MS7 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 45mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can