6.3WXA680MEFCTA8X9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6.3WXA680MEFCTA8X9
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
3.5052mm
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Tolerance :
±20%
Series :
WXA
Capacitance :
680μF
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
360mA @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
6.3V
Ripple Current :
300mA
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Rubycon 6.3WXA680MEFCTA8X9
WXA 680μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 300mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can