5ZH104ZOCJA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5ZH104ZOCJA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
85°C
Temperature Coefficient :
Y5V F
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Kinked
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric :
Y5V
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Composition :
Ceramic
Capacitance :
0.1μF
Diameter :
6mm
Termination :
Radial
Tolerance :
-20% +80%
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-30°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Datasheets
5ZH104ZOCJA
KYOCERA AVX 5ZH104ZOCJA
0.1μF 50V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.236Dia 6.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5ZH104ZOCJA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.236Dia 6.00mm.Temperatures greater than -30°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5V F.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.0038mm.
5ZH104ZOCJA Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V