5ZH104ZACJI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5ZH104ZACJI
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Termination :
Radial
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
6mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Composition :
Ceramic
Published :
Lead Style :
Straight
Package / Case :
Radial, Disc
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-30°C
Lead/Base Style :
Straight
Dielectric :
Y5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
-20% +80%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
Y5V F
Datasheets
5ZH104ZACJI
KYOCERA AVX 5ZH104ZACJI
0.1μF 50V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.236Dia 6.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5ZH104ZACJI Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.236Dia 6.00mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -30°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5V F.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
5ZH104ZACJI Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V