5SGXMA5K2F40C3N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5SGXMA5K2F40C3N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Width :
40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Total RAM Bits :
Organization :
18500 CLBS
HTS Code :
Number of Logic Elements/Cells :
Voltage - Supply :
0.82V~0.88V
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Series :
Stratix® V GX
Terminal Pitch :
1mm
Power Supplies :
0.851.52.52.5/31.2/3V
Terminal Position :
BOTTOM
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Outputs :
696
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Supply Voltage :
0.85V
Terminal Form :
Ball
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
3.5mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Number of LABs/CLBs :
Number of I/O :
696
Base Part Number :
5SGXMA5
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tray
Length :
40mm