5SGXEA3H1F35C1N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5SGXEA3H1F35C1N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Terminal Form :
Ball
Power Supplies :
0.91.52.52.5/31.2/3V
Number of Inputs :
432
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Factory Lead Time :
8 Weeks
Base Part Number :
5SGXEA3
Width :
35mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Height Seated (Max) :
3.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Total RAM Bits :
Number of LABs/CLBs :
Packaging :
Tray
Length :
35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of I/O :
432
Terminal Position :
BOTTOM
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Terminal Pitch :
1mm
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
0.9V