5SGXMA3H2F35C2LN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5SGXMA3H2F35C2LN
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 600 I/O 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Qualification Status :
Not Qualified
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Number of Outputs :
432
Length :
35mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Width :
35mm
Power Supplies :
0.851.52.52.5/31.2/3V
Organization :
12830 CLBS
Number of I/O :
432
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
Stratix® V GX
Factory Lead Time :
8 Weeks
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
0.85V
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Elements/Cells :
Packaging :
Tray
Number of LABs/CLBs :
Base Part Number :
5SGXMA3
Number of Inputs :
Voltage - Supply :
0.82V~0.88V
Terminal Form :
Ball
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
3.6mm