5SGXEA7K2F35I2N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5SGXEA7K2F35I2N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Base Part Number :
5SGXEA7
Qualification Status :
Not Qualified
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Power Supplies :
0.91.52.52.5/31.2/3V
Number of Outputs :
432
Terminal Pitch :
1mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Position :
BOTTOM
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Number of LABs/CLBs :
Height Seated (Max) :
3.6mm
Terminal Form :
Ball
Total RAM Bits :
Length :
35mm
Supply Voltage :
0.9V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Series :
Stratix® V GX
Number of Inputs :
432
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Number of I/O :
Width :
35mm