5SGXEA5H3F35C3N
Mfr.Part #
5SGXEA5H3F35C3N
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of LABs/CLBs :
Surface Mount :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Terminal Pitch :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
5SGXEA5
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Power Supplies :
0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of Outputs :
552
Supply Voltage :
0.85V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Series :
Stratix® V GX
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
3.6mm
Length :
35mm
Packaging :
Tray
Number of Inputs :
552
BOTTOM
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells :
Organization :
18500 CLBS
Number of I/O :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Form :
Ball
Voltage - Supply :
0.82V~0.88V
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Width :
35mm