5OQ102KACJA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5OQ102KACJA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 500V Y5P RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
Y5P B
Lead Pitch :
5.0038mm
Termination :
Radial
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Composition :
Ceramic
Package / Case :
Radial, Disc
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1000pF
Lead Free :
Lead Free
Dielectric :
Y5P
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
6mm
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
5OQ102KACJA
KYOCERA AVX 5OQ102KACJA
1000pF Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.236Dia 6.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5OQ102KACJA Overview
A 0.236Dia 6.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5P B.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
5OQ102KACJA Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V