5OQ101KOAAM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5OQ101KOAAM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 500V Y5P RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-30°C
Package / Case :
Radial, Disc
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
100pF
Voltage - Rated :
500V
Composition :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mount :
Through Hole
Dielectric :
Y5P
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead/Base Style :
Kinked
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Operating Temperature :
85°C
Temperature Coefficient :
Y5P B
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
5OQ101KOAAM
KYOCERA AVX 5OQ101KOAAM
100pF 500V Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.157Dia 4.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5OQ101KOAAM Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.157Dia 4.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -30°C.This coefficient equals Y5P B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
5OQ101KOAAM Features
a size/dimension of 0.157Dia 4.00mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V