5NR471KEBLA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5NR471KEBLA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 1KV Y5F RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
470pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-30°C
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Lead Style :
Straight
Lead Spacing :
0.236 6.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
Y5F
Lead/Base Style :
Straight
Lead Pitch :
5.9944mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Package / Case :
Radial, Disc
Datasheets
5NR471KEBLA
KYOCERA AVX 5NR471KEBLA
470pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% Y5F 0.197Dia 5.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5NR471KEBLA Overview
Programs on this device are of 0.197Dia 5.00mm size/dimension.Temperatures greater than -30°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5F being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
5NR471KEBLA Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm