5NR471KABCI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5NR471KABCI
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 1KV Y5F RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead/Base Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Termination :
Radial
Voltage - Rated AC :
100V
Temperature Coefficient :
Y5F
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
470pF
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Pitch :
5.0038mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
Y5F
Published :
Voltage - Rated DC :
1kV
Min Operating Temperature :
-30°C
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Ceramic
Mount :
Through Hole
Datasheets
5NR471KABCI
KYOCERA AVX 5NR471KABCI
470pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% Y5F 0.197Dia 5.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
5NR471KABCI Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.197Dia 5.00mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -30°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5F.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
5NR471KABCI Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm
with Y5F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV