5KP200CA
Mfr.Part #
5KP200CA
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 246VWM 329.2VC R6
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Weight :
2.099991g
Breakdown Voltage :
222V
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
5kW
Pin Count :
2
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
8W
Max Breakdown Voltage :
246V
Mount :
Through Hole
Published :
Power Dissipation :
15kW
Length :
9.1mm
Power Rating :
5kW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Applications :
GENERAL PURPOSE
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Reverse Standoff Voltage :
200V
Series :
5KP
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Peak Pulse Current :
15.5A
Number of Pins :
2
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
No
REACH SVHC :
No SVHC
Clamping Voltage :
329.2V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
329.2V
Number of Channels :
1
Pbfree Code :
No
Reverse Breakdown Voltage :
222V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
P600, Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
5mA
Termination :
Axial
Diameter :
9.1mm
Number of Terminations :
Max Surge Current :
9.1A
Number of Elements :
1
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Form :
Wire
Direction :
Bidirectional
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Supply Voltage :
200V