5KP18AE3/TR13
Mfr.Part #
5KP18AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Pins :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Direction :
Unidirectional
Package / Case :
P600, Axial
Supplier Device Package :
P600
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Pulse Power :
5kW
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Mount :
Through Hole
Base Part Number :
5KP18
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Clamping Voltage :
29.2V
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
18V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
171A
Test Current :
5mA
Peak Pulse Current :
172A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW