5KP10-E3/54
Mfr.Part #
5KP10-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC P600
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Termination :
Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10V
Test Current :
5mA
Supplier Device Package :
P600
Series :
TransZorb®
Leakage Current :
15µA
Unidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
10V
Number of Unidirectional Channels :
1
Number of Channels :
Composition :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
18.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Operating Supply Voltage :
10V
Number of Elements :
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Max Operating Temperature :
175°C
Breakdown Voltage :
11.1V
Package / Case :
P600, Axial
Through Hole
Reverse Breakdown Voltage :
11.1V
Mount :
Through Hole
Peak Pulse Current :
266A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
266A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.8V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Max Surge Current :
600A
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V
Number of Pins :
600
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Power :
5kW
Min Operating Temperature :
-55°C