5KP170CA-G
Mfr.Part #
5KP170CA-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
R6, Axial
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC R6
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
199V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Peak Pulse Current :
18.18A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
5kW
Bidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
R6, Axial
Termination :
Axial
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Polarity :
Bidirectional
Reverse Standoff Voltage :
170V
Mount :
No
Clamping Voltage :
275V