5KP170A-G
Mfr.Part #
5KP170A-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
R6, Axial
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC R6
Manufacturer :
Comchip Technology
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Published :
Peak Pulse Power :
5kW
Termination :
Axial
Unidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
170V
Number of Unidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
199V
Clamping Voltage :
275V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
R6, Axial
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Peak Pulse Current :
18.18A