5KP14CA-G
Mfr.Part #
5KP14CA-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
R6, Axial
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC R6
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Polarity :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
GENERAL PURPOSE
Termination :
Axial
Clamping Voltage :
23.2V
Number of Channels :
1
Published :
Bidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Peak Pulse Power :
5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Peak Pulse Current :
215.52A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
14V
Breakdown Voltage :
16.4V