5KP120CA-HR
Mfr.Part #
5KP120CA-HR
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
22 Weeks
Series :
5KP-HR
Bidirectional Channels :
1
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
26.4A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
120V
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
Supplier Device Package :
P600
Composition :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
5kW
Package / Case :
P600, Axial
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~175°C TA
Published :
Number of Bidirectional Channels :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
120V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
193V
Clamping Voltage :
193V
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
26.4A