5KP120AHE3/54
Mfr.Part #
5KP120AHE3/54
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC P600
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Termination :
Axial
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
193V
Applications :
Automotive
Contact Plating :
Tin
Clamping Voltage :
193V
Case Connection :
Isolated
Breakdown Voltage :
133V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
5kW
Max Power Dissipation :
5kW
Operating Supply Voltage :
120V
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Published :
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Wire
Max Surge Current :
25.9A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
Number of Elements :
1
Direction :
Unidirectional
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
25.9A
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Pin Count :
2
Reverse Standoff Voltage :
120V