5KP11AHE3/54
Mfr.Part #
5KP11AHE3/54
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC P600
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Clamping Voltage :
18.2V
Number of Pins :
2
Direction :
Unidirectional
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Through Hole
Max Surge Current :
600A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
5kW
Peak Pulse Power :
5kW
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Unidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
275A
Operating Supply Voltage :
11V
Pin Count :
Peak Pulse Current :
275A
Reverse Standoff Voltage :
11V
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
12.2V