5KP110CAE3/TR13
Mfr.Part #
5KP110CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
5KP110
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Single
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Breakdown Voltage :
128.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
5mA
Peak Pulse Current :
28A
Package / Case :
P600, Axial
Bidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
28.2A
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Clamping Voltage :
177V
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
110V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Direction :
Bidirectional
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Peak Pulse Power :
5kW