5KP110AHE3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5KP110AHE3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC P600
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
177V
Peak Pulse Current :
28.2A
Mounting Type :
Through Hole
Direction :
Unidirectional
Factory Lead Time :
10 Weeks
Supplier Device Package :
P600
Unidirectional Channels :
1
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
P600, Axial
Number of Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Reverse Standoff Voltage :
110V
Operating Supply Voltage :
110V
Max Surge Current :
600A
Packaging :
Tape and Box (TB)
Applications :
Automotive
Published :
Element Configuration :
Single
ESD Protection :
No
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Composition :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
110V
Peak Pulse Power :
5kW
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Power Line Protection :
No
Polarity :
Unidirectional
Clamping Voltage :
177V
Mount :
Through Hole
Type :
Zener
Contact Plating :
Tin
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
28.2A