5KP10AHE3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5KP10AHE3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC P600
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Package / Case :
P600, Axial
Published :
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Supplier Device Package :
P600
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
Peak Pulse Current :
294A
ESD Protection :
No
Unidirectional Channels :
1
Mount :
Through Hole
Polarity :
Unidirectional
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Zener
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Number of Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10V
Contact Plating :
Tin
Operating Supply Voltage :
10V
Direction :
Unidirectional
Mounting Type :
Through Hole
Breakdown Voltage :
11.1V
Peak Pulse Power :
5kW
Number of Channels :
Applications :
Automotive
Max Surge Current :
600A
Reverse Standoff Voltage :
10V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
15µA
Termination :
Axial
Max Operating Temperature :
175°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
294A
Clamping Voltage :
17V
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW