5KP100A-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5KP100A-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
R6, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC R6
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Standoff Voltage :
100V
Type :
Zener
Package / Case :
R6, Axial
Polarity :
Unidirectional
Mount :
Through Hole
Termination :
Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
162V
Peak Pulse Power :
5kW
Peak Pulse Current :
30.86A
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Number of Unidirectional Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Breakdown Voltage :
117V