5KASMC24AHM3/57
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5KASMC24AHM3/57
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Max Surge Current :
128.5A
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Cut Tape (CT)
REACH SVHC :
Unknown
Breakdown Voltage :
26.7V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
2
Contact Plating :
Tin
Peak Pulse Power :
5kW
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Clamping Voltage :
38.9V
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Applications :
Automotive
Element Configuration :
Single
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
128.5A
Reverse Standoff Voltage :
24V
Mount :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Terminal Form :
C BEND
Reverse Breakdown Voltage :
26.7V
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Leakage Current :
2µA
Direction :
Unidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Breakdown Voltage :
29.5V
Max Power Dissipation :
5kW
Mounting Type :
Surface Mount
Test Current :
1mA