5KASMC10AHM3/57
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5KASMC10AHM3/57
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Max Breakdown Voltage :
12.3V
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
5kW
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Clamping Voltage :
17V
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Cut Tape (CT)
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
Automotive
REACH SVHC :
Unknown
Element Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage :
11.1V
Published :
Reverse Standoff Voltage :
10V
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Test Current :
1mA
Power Line Protection :
No
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Max Reverse Leakage Current :
20μA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
20μA
Peak Pulse Current :
294.1A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Direction :
Unidirectional
Terminal Form :
C BEND
Reverse Breakdown Voltage :
11.1V
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Number of Pins :
2
Max Power Dissipation :
5kW
Max Surge Current :
294.1A