5AR470KAFCH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AR470KAFCH
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 1KV NP0 RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Rated (AC) Voltage (URac) :
130V
Composition :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Lead Diameter :
550 µm
Lead Style :
Straight
Voltage - Rated :
1000V 1kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Series :
CLSSITC (NP0)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Disc
Packing Method :
TR
Depth :
5mm
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Temperature Characteristics Code :
NP0
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Capacitance :
47pF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm