5AR430JEECA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AR430JEECA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 43PF 1KV NP0 RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Published :
Lead Style :
Straight
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.236 6.00mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Lead Pitch :
5.9944mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Capacitance :
43pF
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
5AR430JEECA
KYOCERA AVX 5AR430JEECA
43pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.315Dia 8.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
5AR430JEECA Overview
A 0.315Dia 8.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
5AR430JEECA Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm