511D475M100AA4D
Mfr.Part #
511D475M100AA4D
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
1000 hours
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
4.7μA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30.79Ohm @ 120Hz
Factory Lead Time :
21 Weeks
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Series :
511D
Polarity :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
41mA @ 120Hz
Lead Diameter :
630 μm
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Termination :
Radial
Lead Pitch :
2.5mm
Impedance :
4.21Ohms
Ripple Current @ High Frequency :
106mA @ 40kHz
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Published :
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
41mA
Contact Plating :
Lead, Tin
Capacitance :
4.7μF
Datasheets
511D475M100AA4D
511D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 41mA 0.236Dia 6.00mm -40°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can