511D397M050DK4D
Mfr.Part #
511D397M050DK4D
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
Life (Hours) :
1000 hours
Factory Lead Time :
21 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
390µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Series :
511D
Polarity :
Polar
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
511D397M050DK4D
511D 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can