500MXH330MEFC35X40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
500MXH330MEFC35X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
2.394A @ 10kHz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
1.71A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Packaging :
Bulk
Capacitance :
330µF
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
MXH
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
MXH 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In