5.0SMDJ75CA
Mfr.Part #
5.0SMDJ75CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 83.3VWM 121VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
41.4A
Polarity :
Bidirectional
Applications :
Telecom
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Bidirectional Channels :
1 (Unlimited)
Composition :
Zener
Series :
5.0SMDJ
Bidirectional Channels :
1
Reverse Breakdown Voltage :
83.3V
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
Number of Channels :
Clamping Voltage :
121V
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
5μA
Peak Pulse Power :
5kW
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Test Current :
1mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
75V
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
Peak Pulse Current :
41.4A