5.0SMDJ60CA
Mfr.Part #
5.0SMDJ60CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 66.7VWM 96.8VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
96.8V
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V
Termination :
SMD/SMT
Reverse Breakdown Voltage :
66.7V
Mounting Type :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
66.7V
Test Current :
1mA
Leakage Current :
5μA
Number of Bidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Reverse Standoff Voltage :
60V
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
51.7A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V
Series :
5.0SMDJ
Applications :
Telecom
Peak Pulse Power :
5kW
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Number of Elements :
1
Clamping Voltage :
96.8V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Composition :
Zener
Number of Pins :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Channels :
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Pulse Current :
51.7A
Bidirectional Channels :
Power Line Protection :
No
Min Operating Temperature :
-55°C