5.0SMDJ28CA
Mfr.Part #
5.0SMDJ28CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 31.1VWM 45.4VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Polarity :
Bidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
110A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
45.4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
28V
Additional Feature :
PRSM-MIN
Bidirectional Channels :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Terminal Form :
C BEND
Series :
5.0SMDJ
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
6.5W
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Applications :
Telecom
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V