5.0SMDJ130A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5.0SMDJ130A
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 144VWM 209VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Type :
Zener
Reverse Breakdown Voltage :
144V
Peak Pulse Current :
24A
Test Current :
1mA
Leakage Current :
5μA
Power Dissipation :
5kW
Terminal Form :
J BEND
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
Pin Count :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
5kW
Pbfree Code :
yes
Direction :
Unidirectional
Termination :
SMD/SMT
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
209V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Series :
5.0SMDJ
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
144V
Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Max Breakdown Voltage :
159V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Pins :
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
130V
Applications :
Telecom
Max Surge Current :
24A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Clamping Voltage :
209V
Operating Supply Voltage :
130V