5.0SMCJ33A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5.0SMCJ33A
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 36.7VWM 53.3VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Surface Mount :
yes
Number of Terminals :
2
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000 W
Package Shape :
RECTANGULAR
Polarity :
Unidirectional
Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation-Max :
6 W
Breakdown Voltage-Min :
36.7 V
Breakdown Voltage-Max :
40.6 V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
33 V