4SWZ180MR09
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4SWZ180MR09
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Leakage Current :
0.0288mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
4V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Polarity :
POLARIZED
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
Height :
1.9mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ripple Current :
3A
Case Code (Metric) :
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Type :
Polymer
Capacitance :
180µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
Width :
4.3mm
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
PC-CON, SWZ
Mount :
Surface Mount
Ripple Current (AC) :
3A
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm