477ULR6R3MFF
Mfr.Part #
477ULR6R3MFF
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V T/H
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Package / Case :
Radial
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
350mOhm
Ripple Current :
5.7A
Voltage - Rated :
6.3V
Capacitance :
470µF
Lead Pitch :
3.5052mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
8.9916mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
Polar
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
477ULR6R3MFF
Cornell Dubilier Electronics 477ULR6R3MFF
470μF 20% Radial 8.9916mm Bulk 350mOhm