477AVG016MFF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
477AVG016MFF
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V T/H
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Factory Lead Time :
22 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Lead Pitch :
3.5052mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Lifetime @ Temp :
1500 Hrs @ 125°C
Polarity :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
215mA @ 120Hz
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ High Frequency :
4.3A @ 100kHz
Ripple Current :
4.3A
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Type :
Polymer
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Series :
AVG
Life (Hours) :
1500 hours
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
477AVG016MFF
Cornell Dubilier Electronics 477AVG016MFF
470μF ±20% Radial, Can 0.374 9.50mm Bulk 15mOhm AVG Through Hole Polymer General Purpose