474K250RA6-FA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
474K250RA6-FA
Manufacturer
Quantic™ Paktron
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAPACITOR MLP 0.47UF 250V RADIAL
Stock
882
In Stock :
882
Manufacturer :
Quantic™ Paktron
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
0.47 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Bulk
Size / Dimension :
0.650" L x 0.228" W (16.50mm x 5.80mm)
Package / Case :
Radial
Voltage Rating - AC :
160V
Product Status :
Active
Features :
Low ESR, High Temperature
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
0.339" (8.60mm)
Voltage Rating - DC :
250V
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Termination :
PC Pins
Series :
Angstor?
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12 mOhms
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
Datasheets
474K250RA6-FA
Quantic™ Paktron 474K250RA6-FA
Angstor? 0.47 μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins Polyester, Metallized
474K250RA6-FA Overview
As a result, the device has 12 mOhms equivalent series resistance (ESR).0.591" (15.00mm) is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C ~ 125°C degrees Celsius.
474K250RA6-FA Features
12 mOhms equivalent series resistance (ESR)
474K250RA6-FA Applications
There are a lot of Paktron
474K250RA6-FA applications of film capacitors.
  • Bypassing
  • RFI for automotive
  • Industrial and automotive inverters
  • Battery management system
  • Test and measuring equipment
  • RF Modules
  • Mobile communications
  • Satellite TV
  • Global positioning systems
  • Filters
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAPACITOR MLP 0.22UF 100V RADIAL
    CAPACITOR MLP 0.1UF 250V RADIAL
    CAPACITOR MLP 0.33UF 250V RADIAL
    CAPACITOR MLP 0.47UF 100V RADIAL