104K250RA4-FA
Mfr.Part #
104K250RA4-FA
Manufacturer
Quantic™ Paktron
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAPACITOR MLP 0.1UF 250V RADIAL
Manufacturer :
Quantic™ Paktron
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
10%
Capacitance :
100nF
Voltage - Rated :
250V
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
104K250RA4-FA
Quantic™ Paktron 104K250RA4-FA
100nF Film Capacitor 10% Radial
104K250RA4-FA Overview
104K250RA4-FA Features
104K250RA4-FA Applications
There are a lot of Pancon
104K250RA4-FA applications of film capacitors.
  • Blocking
  • Coupling, decoupling
  • Bypassing
  • RFI for automotive
  • Industrial and automotive inverters
  • Battery management system
  • Test and measuring equipment
  • RF Modules
  • Mobile communications
  • Satellite TV
Manufacturer related products
    CAPACITOR MLP 0.47UF 250V RADIAL
    CAPACITOR MLP 0.22UF 100V RADIAL
    CAPACITOR MLP 0.33UF 250V RADIAL
    CAPACITOR MLP 0.47UF 100V RADIAL
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
104K Quantic™ Paktron 49,908 TRANSFORMER AUDIO 20000/1000CT
104K250RA4 Quantic™ Paktron 20,059 CAPACITOR MLP 0.1UF 250V RADIAL