44A0111-16-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
44A0111-16-0
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description
44A0111-16-0
Manufacturer :
Product Category :
Unclassified
Reach Compliance Code :
Compliant
Cross Section Area :
1.23 mm2
Diameter :
1.83 mm
DIN Conformance :
No
Wire Gauge - AWG :
16 AWG
Outer Diameter :
1.83mm
MIL Conformance :
No
RoHS :
Details
Package :
Bulk
Rated Voltage :
600 V
Resistant To :
Radiation
Conductor Finish :
Tin
Wire Gauge :
16 AWG
Base Product Number :
44A0111
Product Type :
Hook-Up Wire
Conductor Material :
Tinned Copper
Stranding :
19 x 29
Minimum Operating Temperature :
-65°C
Insulation Material :
Polyalkene
Product Category :
Hook-Up Wire
Connector Support Type :
WIRE AND CABLE
Series :
TE Connectivity
Voltage Rating :
600 V
Product Status :
Active
Type :
Spec 44
Brand :
TE Connectivity
IEC Conformance :
Shield Type :
Tinned Copper Braid
Application :
GENERAL PURPOSE, LIGHTWEIGHT
Wire and Cable Name :
FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
Maximum Operating Temperature :
+150°C