420TXW100MEFC16X40
Mfr.Part #
420TXW100MEFC16X40
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current :
730mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
7.493mm
Polarization :
Polar
Height :
40mm
Diameter :
16mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
12000 hours
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100μF
Ripple Current @ Low Frequency :
730mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Voltage - Rated DC :
420V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
TXW
Ripple Current @ High Frequency :
1.09A @ 100kHz
Rubycon 420TXW100MEFC16X40
TXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 730mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can